İkinci El Prefabrik Ev Alınır mı?

İkinci El Prefabrik Ev Alınır mı?

Prefabrik evlerin geçtiğimiz yıllar içerisinde büyük bir yükseliş göstermesi, çoğu insan tarafından tercih edilmesi, kolay üretilebilir olması ve hızlı çözümler sunması doğal olarak piyasasını da etkiledi ve alım-satım piyasasında da rekabet bir hayli artmış duruma geldi.  Çok tercih edilmese de ikinci el prefabrik ev satışları da normal bir betonarme bina gibi (yani daire) başlamış oldu. Çok tercih edilmese de dedik, çünkü prefabrik evlerin sıfır üretiminde dahi sunmuş olduğu ekonomik fiyatlar ikinci el almaya gerek bıraktırmadan çözüm üretmektedir.  Sıfır fiyatı oldukça ekonomik olan bu yapıların ikinci elleri de doğal olarak daha da ekonomik durumdadır ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ise ikinci el satışı yapılan bir yapının kaç yıllık olduğu, üretiminde hangi malzemelerin kullanıldığı ve ekstra olarak neleri içerisinde neleri barındırdığıdır. Eğer yeni bir arsa almışsanız veya yazlık bir yerde araziniz var ise, sıfırdan normal bir betonarme ev yaptırmak tabii ki sizlere ekonomik olarak fazla gelecektir ve ufak bir araştırma sonrası prefabrik evlere yönelmiş olacaksınız ancak, tercihinizi ikinci elden kullandığınız taktirde ilerleyen zamanlarda neler olacağının garantisi hiçbir zaman olmamış olacaktır.

Diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi, prefabrik evler gerekli nakliye ortamı sağlandıktan sonra istenilen alana rahatça taşınabilmektedir ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu daha vardır o da satılan ikinci el prefabrik evin çatısının ne şekilde üretildiğidir ve bu çatının yükseklik bakımından nakliyeye uygun olup olmadığını görmektir. ikinci el bir prefabrik ev satın aldıktan sonra başka alana nakliye yaptırma düşünceniz var ise çatı eğer gereken yükseklik miktarının üzerindeyse doğal olarak sökülmesi gerekmektedir ve ayrı olarak nakliye edilip yeniden kurulacağı alana getirildikten sonra tekrar evin üzerine montajı yapılmalıdır. Bu da doğal olarak fiyatı da arttıracaktır. İkinci el prefabrik evlerin dezavantajlarından biri de budur. Şayet, ben alacak olduğum ikinci el bir evi başka bir alana nakliye ettirmeyeceğim diyorsanız bu konuda kafanız rahat demektir. Olduğu gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

İkinci el prefabrik ev alınır mı? Sorusunun esas cevabına gelecek olursak, ikinci el prefabrik ev almakta herhangi bir sakınca yoktur ancak yukarıda belirtmiş olduğumuz hususların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca, satılmakta olan bir yapının ne sıklıkla kullanıldığı ve herhangi bir olumsuz doğa şartına maruz kalıp kalmadığı da mutlaka satıcıya sorularak öğrenilmelidir. Ayrıca, eve ekstra olarak genel bir bakım (yeniden boyatılması gibi) yapılıp yapılmadığı da sorulması gereken soruların arasındadır. Tüm bu şartlar yerine getirildikten sonra bu yapıları ikinci el olarak almak kafanıza yattı ise alıp kullanabilirsiniz.

İkinci el piyasasına her ne kadar bazı İzmir prefabrik ev üretim fabrikaları ve diğer prefabrik ev üretim fabrikaları da dahil olsa da, genel olarak üretim fabrikalarının büyük bir çoğunluğu ikinci el piyasasına girmezler ve tercihlerini direkt sıfır olarak üretmekten yana kullanırlar. İkinci el piyasasına bakıldığı zaman var olan rekabet illa ki sıfır yapılara göre ekonomik olarak daha kazançlıdır ancak olası sorunların altına girip markalarını kötülemek istemeyen İzmir prefabrik ev firmaları ve diğer firmalar bu yüzden ikinci el satış işleminden uzak kalmayı tercih ederler.

Bugün ki yazımızda sizlere ikinci el prefabrik ev alınır mı sorusunun cevabını kısa ve öz olarak vermeye çalıştık. Yukarıda belirttiğimiz şartlar yerine getirilip gerekli cevaplar alındıktan sonra ikinci el bir prefabrik ev almakta herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Sizler de tercihlerinizi sıfır veya ikinci el olarak belirleyebilir, bu yapılardan birine sahip olabilirsiniz. Sağlıkla kalınız.

Facebook Sayfamıza Giderek Üretimlerimizden Haberdar Olmak İçin Tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Gönderiler

Aranacak Kelime