Prefabrik Ev İle Betonarme Ev Arasındaki 5 Fark

Prefabrik Ev İle Betonarme Ev Arasındaki 5 Fark

Kullanışlı ve göze hitap eden mimarisi, oda sayısı fazlalığı, bahçe, balkon ve teras gibi fonksiyonel  yaşanabilir bölümleri ile yaşam alanımız olan ve neredeyse içerisinde bir ömür geçirdiğimiz evler tüm insanlık için en gerekli yaşam araçlarıdır. Günümüzde neredeyse tüm binalar her geçen gün kat sayısı olarak yükselmekte ve yaşam alanları daha da tepelere çıkmaktadır. Durum böyle olunca tek katlı veya 2 katlı evler artık daha cazip gelmekte ve küçük, sevimli evler tercih edilmeye başlanmaktadır. Yeni bir ev yaptırmaya karar vermişseniz ve tercihinizi betonarme ev mi prefabrik ev mi olarak belirlemekte güçlük çekiyorsanız sizler için hazırlamış olduğumuz bu makalemizde gerekli cevapları bulabilirsiniz. Çayınız ve kahveniz hazırsa gelin hep beraber prefabrik ev ile betonarme ev arasındaki 5 farka beraber bakalım.

Prefabrik evlerin fabrika veya atölye ortamında rahatlıkla üretilir olması, yerinde kurulum yapılabilmesi ve kurulumunun tamamen 1 ay içerisinde bitiyor olması, ihtiyaç duyulduğu anda evin rahatça sökülüp başka bir araziye taşınabilir olması, deprem ve doğal afetlere karşı dayanıklılığını koruması betonarme evlere istinaden daha çok tercih edilmesinde ki başlıca sebepler arasında yer almaktadır. Bu yüzden insanlar öncelik tercihlerini prefabrik evlerden yana kullanmaktadır.

Prefabrik Evlerin Üretimi 1 Ay İçerisinde Tamamlanabilir

Prefabrik evler, önceden üretilmiş veya yerinde üretilen parçaların bir bütün haline getirilerek bir araya getirilmesi sonucu oluşan sağlam ve kullanışlı yapılardır. Bu sebeple bir betonarme evin aylarca sürecek inşaatından çok daha avantajlıdır ve bazı durumlarda 2 hafta içerisinde bile tamamlanıp teslim edilebilmektedir. Şehir kalabalığı ve üretim yerine göre sürede değişkenlik gösterebilse de İzmir prefabrik ev üreticileri bu konuda en hızlı firmalar arasında bulunmaktadır.

Su ve Isı Yalıtımı

Sağlıklı ve sağlam bir izolasyon için belirli kalınlıklarda üretilen bütünleşik paneller, sağlam bir yalıtım oluşturmak amacıyla paneller arasında kullanılan strafor veya benzeri malzemeler, cam yününden veya taş yününden imal edilen çatılar, ısı yalıtımı ve su yalıtımı konusunda prefabrik evleri bir hayli güçlendiren detaylardır. Bu detaylar prefabrik evleri güvenli kılan detaylardan yalnızca bir kaçıdır. Bu yüzden prefabrik evlerde bulunan su ve ısı yalıtımı genellikle düşünülenin aksine çok daha yüksek verim sağlamaktadır ve bir betonarme ev kadar sağlam ve güvenlidir.

Prefabrik Evler Taşınabilir, Betonarme Evler Sabittir

Prefabrik evlerin kurulumunun basit olması kadar sökülmesi de bir hayli kolaydır ve kısa süre içerisinde sökme işlemi gerçekleşebilmektedir. Prefabrik evler bu sebeple taşınarak rahatça istenilen başka bir yere taşınabilmektedir ve kurulumu tekrardan yapılabilmektedir. Betonarme evler bu özelliğe sahip değildir ve yıkılana kadar aynı yerde sabit kalma zorunluluğu bulunmaktadır.

Deprem Bölgelerinde Betonarme Eve Göre Dayanıklıdır

Prefabrik evlerin üretilme amacı deprem ve doğal felaketlerin önüne geçmek, doğal afetlerde daha güçlü olduğu için hayatta kalabilmek olduğundan insan hayatında uzun yıllardır barınmaktadır. Prefabrik evler ilk olarak depremden sonra yaşanacak olan evler olarak üretilmiştir ve yıllar geçtikçe betonarme ev kadar önemli bir yere sahip olmuştur. Bir prefabrik ev 10 şiddetinde bir depreme bile dayanıklıdır. Betonarme ev ise 7 şiddetinde bir depreme karşı bazı durumlarda sağlam kalamamaktadır.

Prefabrik Evler Depreme ve Rüzgara Karşı Dayanıklı mıdır?

Geniş Tasarım Yelpazesi

Prefabrik evler bir çok kolaylığa ve imkana öncülük eden yapılar arasındadır. Çok beğenilen veya özel bir ihtiyaca göre üretilmesi gereken yapılar ne yazık ki fiyat olarak aşırı derece yüksek çıktığından üretilememektedir. Betonarme evlerde de bir çok tasarım seçeneği bulunur ancak istenilen her farklılıkta malzeme fiyatları ve işçilik fiyatlarından dolayı bu tasarımlar hayata geçirilememektedir. Prefabrik evlerde ise durum böyle değildir ve üretim aşamasının başından sonuna kadar müşterinin istediği her özel tasarım rahatlıkla üretilebilmektedir ve fiyat olarak ise oldukça tatmin edicidir. Betonarme ev ve prefabrik evin arasında ki en önemli fark ise bu olmakla beraber insanlar sadece bu sebepten bile prefabrik evleri tercih etmektedir.

Sizlerde özel tasarım bir prefabrik ev, villa veya dubleks ev yaptırmayı düşünüyorsanız web sitemizde bulunan numaralarımızdan veya mail adresimizden bizlere ulaşarak konu hakkında tam bilgi sahibi olmak için bilgi alabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Yetkili Prefabrikİzmir prefabrik ev üretim ve kurulum fabrikası

Facebook Sayfamıza Giderek Üretimlerimizden Haberdar Olmak İçin Tıklayabilirsiniz.

 

One Comments

  1. Emekli olmama az kaldığı için araştırma yapıyorum. Mendereste adasında arsam var. Yılbaşından sonra başlamayı düşünüyorum. 80 m2 için fiyat alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Gönderiler

Aranacak Kelime