İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılır mı?

İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılır mı?

Prefabrik evlerin ekonomi ve güvenlik alanlarında sunmuş olduğu bir çok özellik, bu yapıların geçtiğimiz yıllar içerisinden bu güne kadar popüler olmasını sağlayan başlıca nedenlerden bir tanesidir. Durum böyle olunca bu tür yapılara gösterilen ilgi de artmış oluyor ve kullanıcılar genel yapıların yanı sıra prefabrik evleri tercih etmeyi seçiyor. Bugün ki yazımızda sizlere prefabrik evler ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi olan imarsız arsaya ev yapılır mı sorusunun cevabını vereceğiz. İsteğe göre yapılabilen ve şekillenebilen prefabrik yapıların ne gibi özellikleri olmalı, hangi şartları karşılaması gerekli bu tür özelliklerden de bahsedeceğiz.

İmarlı Arsa Nedir?

İlk bilmeniz gereken konu, imarlı arsanın ne olduğudur. İmarlı arsa, üzerine herhangi bir yapının inşa edilmesi için hiçbir engel olmayacak özelliklere sahip olması gereken toprak parçasıdır. Bu toprak alanlarına istenilen yapı modelleri ve verilen ölçüler doğrultusunda yeni yapılar rahatlıkla inşa edilebilir. Yapının türüne göre ise, turizm alanı, ticaret alanı yada yalnızca konut özelliğine göre imar izinleri bulunmaktadır.

İmarsız Arsa Nedir?

İmarsız arsa, tarla niteliğine sahip bir toprak parçasının oluşturmuş olduğu bir arsa türü olarak bilinmektedir. Ancak, imarsız arsaya da gerekli şartlar ve koşullar yaratıldıktan sonra yeni bir yapı kurulabilir. İmarsız arsaya ”tarla niteliğine sahip” dememizin sebebi ise, ekme ve biçme gibi tarla faaliyetlerinin yapılabildiği arsa türü olarak karşımıza çıkmasıdır. Zaten genel olarak arsa sahipleri yatırım amaçlı bir yer yaptırmak istediklerinde imarlı arsalara yönelirler.

İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılır mı?

Hemen söylememiz gerekiyor ki, evet. İmarsız arsaya prefabrik ev yaptırılabiliyor. Ancak, bunun için de yerine getirilmesi gereken bir takım şartlar bulunuyor. Aşağıda yazacak olduğumuz şartlar yerine getirildiği taktirde herkes imarsız arsa da prefabrik ev sahibi olabilir. Peki nedir bu şartlar?

1-) İmarsız bir arsaya prefabrik ev yaptırmak için gerekli olan ilk kural, mevcut arsanın kesinlikle yola cephesi olması gereklidir.

2-) Yola cephesi bulunmayan arsalara gerekli uygulamalar ile yol cephesi yapılmaz ise, yapısız arsanın yapılı arsaya dönüştürülmesine izin verilmemektedir. Arsanızı kesinlikle parseller ile yola cepheli yapmalısınız.

3-) İmar kanunu ve bu konu ile ilgilenen diğer yönetmelikler, kadastro parsellerde yapılabilen uygulamalar ile yola cephenin oluşturulması şartını öngörüyor.

4-) İmar izni bulunmayan arsalarda imar izni en fazla yüzde 5 kadardır. Yani, en fazla 250 metrekarelik bir yapı yapma izniniz bulunmaktadır.

5-) Eğer yapı imarsız bir arsaya inşa edildiyse, altyapı sorunu ile karşılaşmamak adına tüm altyapı kontrollerinin kesin bir şekilde yapılmış olması gerekiyor.

6-) Arsanın bağlı olduğu belediye ile gerekli görüşmelerin yapılması gerekiyor ve imar durumundan bağımsız bir şekilde ileride gerçekleşebilecek sorunlara karşı bir önlem alınması gerekiyor. Yani, arsanın kesinlikle ve kesinlikle sorgulatılması gerekiyor.

7-) Prefabrik evler, imar kanunu ve yönetmelikleri kapsamında kanunun tanımına uyan yapılar olarak görülmektedir. Bu da şu demek oluyor, tüm bu şartlar sağlandıktan sonra prefabrik evi imarsız bir arsaya yaptırmak için bir sorun kalmamış oluyor.

Eğer sizlerde İzmir prefabrik ev firmalarına prefabrik ev yaptırtmayı düşünüyorsanız ve yeni bir yaşam alanına ihtiyacınız var ise bizlere ulaşabilirsiniz. Yetkili Prefabrik, İzmir prefabrik ev imalatçısı ve nakliyecisi olarak İzmir’de prefabrik ev hizmeti vermektedir.

Facebook Sayfamıza Giderek Üretimlerimizden Haberdar Olmak İçin Tıklayabilirsiniz.

 

 

3 Comments

  1. Parsel denilen olay tam olarak nedir pek bir bilgim yok yardımcı olur musunuz

  2. 250 metre kare ve üzeri arazilerde sorun oluyor mu peki dubleks yaptırmak istesek?

    1. Hazineden kiraladığım 3 dönüm tarla vasfında bir yerim var ve yola çepheli, aynı zamanda eskişehir büyükşehir belediye mücavir alanı içinde buraya prafabrik ev yapabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Gönderiler

Aranacak Kelime