Prefabrik Ev Hakkında Merak Edilenler

Prefabrik Ev Hakkında Merak Edilenler

Prefabrik Yapı Nedir?

Prefabrik yapılar basit bir dille anlatmak gerekirse hafif çelik yapılardır. Ancak, bütününde tamamen çelik malzemeler kullanılır. Bir prefabrik evi oluşturan bütün malzemeler (çatı ve kaplamaları, kapıları ve pencereleri, duvar üniteleri, tavan kaplaması, iç-dış boya ve elektrik tesisatı) ilk olarak üretim fabrikasında hazırlanır ve kurulumunun yapılacağı yere nakliye edilir. Prefabrik yapılar yalnızca profesyonel ekipler tarafından yapılması gereken yapılardır.

Prefabrik Yapılar Nasıl Yapılır?

Bir prefabrik yapının ortaya çıkması için öncelikle normal bir beton binanın yapısında olduğu gibi bina planına ihtiyaç vardır. İlk olarak ortaya çıkacak yapının bina planı ortaya çıkartılır. Daha sonrasında ise kurulacağı bölgenin iklimi temel alınarak üretim malzemeleri belirlenir. Temel malzemelerden ziyade, dayanıklılığı ve estetik görünmesi açısından ise bir çok farklı malzeme de kullanılabilir. Gerekli kararlar alındıktan sonra kullanılacak malzemeler için ve teslim süresine bağlı sözleşmeler yapılır. Son olarak ise firmamız, belirlenmiş olan sürede binanın üretimini tamamlamış olur ve istenilen yere kurulumunu gerçekleştirir.

Prefabrik Ev Yaptırmaya Karar Veren Müşteriler Ne Yapmalıdır?

Bir prefabrik ev sahibi olmak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken şey gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra temelin kurulacağı arazinin gerekli izinlerine sahip olmasıdır. Genel olarak şahıs arazilerinde belediye açısından bir sorun olmasa da, bazı arazilerde belediye izni olması ve ruhsat işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Tüm bu işlemler sorunsuz bir şekilde tamamlandıysa, geriye bir tek müşterinin prefabrik evin kurulacağı araziye beton attırması kalmaktadır. Genel olarak müşteriler zemine kendileri beton attırmayı tercih ediyor olsa da, bazı müşteriler ise üretici firmalardan beton atmasını istemektedirler. Atılacak betonun standart yüksekliği ise 30 cm olması gerekmektedir.

Prefabrik Evin Boyasını Kendim Yapabilir miyim?

Betonarme binalarda olduğu gibi (yüksek katlı beton bina) prefabrik evlerinde duvarları dışarıdan müdahaleye açıktır ve ev sahibi dilerse evi ilerleyen zamanlarda istediği renge rahatça boyayabilir yada boyatabilir. Aynı zamanda, İzmir prefabrik ev üreticileri ve diğer üretici firmalar tarafından da boyama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Prefabrik Evlerin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Bir prefabrik evin ömrünü belirleyecek ilk faktör içerisinde ve üretiminde hangi kalitede ve hangi markada malzemeleri barındırdığıdır. Fiyat yüksekliğinden kaçınmak için ortalama kalitede bir malzeme kullanılmış olsa bile prefabrik ev ömrü en az 50 yıldır. Prefabrik evlerin bina taşıyıcı sistemine galvaniz kaplama yapılır ve çürüme, paslanma oranları neredeyse sıfıra indirilir. Ancak, en kaliteli malzeme kullanırsa bir prefabrik evin ömrü 100 yıla kadar çıkabilir.

Prefabrik Evlerin Barındırdığı Malzemeler İnsan Sağlığı İçin Herhangi Bir Sorun Teşkil Eder mi?

Prefabrik evler normal bir beton bina gibi insanların yaşam alanıdır ve asla kullanılan malzemelerin sağlık açısından bir problem yaratması söz konusu değildir. İzmir prefabrik ev ve diğer üretici firmaların üretmiş olduğu tüm malzemeler TSE onaylıdır ve TSE onayı olmayan malzemeler kesinlikle piyasaya sürülemezler.

Prefabrik Ev Örneklerini Nerede Görebiliriz?

İzmir prefabrik ev üreticisi Yetkili Prefabrik olarak üretim fabrikamızı Karacaoğlan Mahallesi, 6169. Sk. No:20D, 35070 Bornova/İzmir adresinde ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Sayfamıza Giderek Üretimlerimizden Haberdar Olmak İçin Tıklayabilirsiniz.

 

One Comments

  1. Bilgilendirmeler için teşekkürler. Ancak daha fazlası olabilirdi. Ama gene de iş gördü eyvallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Gönderiler

Aranacak Kelime