Prefabrik Ev ve Konteyner Farklılıkları

Prefabrik Ev ve Konteyner Farklılıkları

Yapı ve inşaat sektörünün hızla gelişmesi ile birlikte hazır yapılara olan talep oranları da geçtiğimiz yıllara istinaden bir hayli artmış durumdadır. Prefabrik ev ve konteyner gibi hazır yapılar, sunmuş olduğu işlevsellik ve pratik üretime sahip olması bakımından zamandan da bir hayli tasarruf ettirmektedir. Betonarme yapıların (yüksek katlı beton bina) çok yüksek maliyetli olması, uğraş gerektiren bir inşaat aşamasının olması ve inşaatının uzun sürmesi dolayısıyla tercihler hazır yapılara, yani prefabrik ev ve konteynerlere yönelmiştir. Prefabrik ev ve konteynerler fabrika ortamında rahatça üretilebilen ve üretimi bittikten sonra rahatça nakliyesi yapılabilen yapılardır.

Portatif yapılar kategorisinde bulunan prefabrik ev ve konteynerler, uzaktan bakıldığında görüntü olarak kısmen birbirlerine benzeseler de, aslında birbirleri ile alakaları yoktur. Prefabrik yapılar, tek katlı, çift katlı olarak üretilebilir ve yatakhane, ofis, şantiye, yemekhane, büfe, tesis, güvenlik kulübesi veya ihtiyaç kabini olarak da üretilmesi mümkün yapılardır. Yani, yaşam alanını oluşturacak her alana dahil olabilirler. Konteynerler ise, genellikle şantiyelerde karşımıza çıkar ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kullanılır. Ayrıca, hobi bahçesi olan insanlar da sık sık konteyner yapıları tercih etmektedir.

İzmir prefabrik ev üretimi adı altında hizmet veren bir çok firma, konteyner üretim hizmeti de vermektedir. Ancak konteynerler genel olarak kısa vadede hızlı çözüm üretme amacıyla tercih edilmektedir. Prefabrik yapılar ise, daha çok uzun vadede ve yeni bir yaşam alanı oluşturmak için tercih edilmektedir. Konteynerlerin sahip olduğu dış cephe malzemesi galvaniz, prefabrik evlerin ise sahip olduğu dış cephe malzemesi betopandır. Konteyner ve prefabrik yapılar montaj sırasında beton üzerine monte edilse de, bu konuda da birbirlerinden ayıran özelliklere sahiptirler. Mesela, prefabrik bir ev en az 30 cm yüksekliğinde bir beton zemine monte edilmesi gerekirken, konteyner 10 cm bir yüksekliğe sahip betona rahatça monte edilebilir.

Kullanım Süreci ve Amacı

Konteyner yapılar, betonarme bir yapı için uygun olmayan dönem ve zamanlarda, acil durumlarda prefabrik yapı kurulumuna gerek kalmadan hızlı ve pratik çözümler içermesi bakımından genellikle tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir ancak en sağlıklı etkiyi kısa vadede verirler. Fabrikaların proje bazlı işlerinde ve alternatif yaşam alanlarında sık sık karşımıza çıkmaktadırlar.

Prefabrik yapılar, uzun yıllar boyunca hizmet edebilecek, kolay kolay yıpranmayacak ve dayanıklılığına zarar gelmeyecek, her şekilde içeriden ve dışarıdan müdahaleye açık, istendiği taktirde rahatça tadilat yapılabilecek yapılardır. Hazır yapılar olarak konteynerler ile birbirlerine benzerler. Ancak belirmiş olduğumuz özellikler devreye girdiğinden farklılıklar başlar.

İzmir prefabrik ev ve İzmir konteyner ev üretimi gerçekleştiren firmamızdan aklınıza takılan tüm sorular için cevap alabilirsiniz. Web sitemizde bulunan teklif formundan, veya iletişim kısmında bulunan iletişim formundan, veya yazılı numaralarımızdan, veya e-mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Facebook Sayfamıza Giderek Üretimlerimizden Haberdar Olmak İçin Tıklayabilirsiniz.

 

 

One Comments

  1. Merhaba kisa sure icerisinde arazi alarak prefabrik veya konteyner ev yapmak istiyorum. Imarli ya da imarsiz seceneklerde ne gibi uygulama farkliliklari olur detaya hakim degilim. Konteyner veya prefabrik yapilar imarsiz arazilere yapilabiliyor mu? Konteyner ve prefabrik yapilarda maliyet farki nedir? Yanitlarsanuz sevinirim. Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Gönderiler

Aranacak Kelime