Prefabrik Evlerin Ömrü Ne Kadardır?

Prefabrik Evlerin Ömrü Ne Kadardır?

Parçaları, üretim malzemeleri ve bina projesi önceden hazırlanıp fabrika ortamında üretilerek birleştirilen ve bir bütün elde edilen evler prefabrik ev olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak yerinde kurulum olmayan ve fabrika ortamında hazırlanıp tamamlanan projeler daha kısa sürede biterler ve nakliye aracılığı ile teslim edilirler. Hazırlanan prefabrik ev projelerinin fabrika ortamında üretilmesi dolayısı ile daha çabuk bitmesinin sebebi oluşacak olumsuz hava koşullarının (yağmur, rüzgar, kar, sıcak veya soğuk) üretimi etkilememesi gösterilebilmektedir. Prefabrik evlerin en çok tercih edilmesinin sebepleri arasında kullanım amaçları ve prefabrik evi yaptıracak bir kişinin tüm taleplerine göre rahatlıkla değişkenlik gösterebilmesidir. Kişinin talebine göre uzunluğu, kaç kat olacağı, genişliği ve yalıtım malzemelerinin kalitesi, kaç odalı olacağı ve içerisinde neler barındıracağı farklılaşabilmektedir. Yani kişi ne şekilde isterse prefabrik ev o şekilde üretilebilmektedir.  Güvenli ve ekonomik olması, kısa sürede teslim edilebilmesi de prefabrik yapıların en dikkat çekici özellikleridir. Son yıllarda oldukça tercih sebebi olan bu yapılar spor salonu, depo, ev, okul, hastane gibi bir çok kullanım ve yaşam alanında da ön plana çıkmaktadır. Durum böyle olunca insanlar tarafından ilk akla gelen soru işareti de bu yapıların ömrünün ne kadar olduğudur ve yapıldığı taktirde ne kadar süre sağlam ve dayanıklı kalacağıdır. Bugün ki yazımızda bunu ele alacağız ve üretilecek veya üretilmiş olan bir prefabrik evin ömrünün ne kadar olduğunu sizler için kısa ve öz olarak anlatacağız. O halde başlayalım;

Prefabrik Evlerin Ömrü Ne Kadardır?

Her ne kadar prefabrik evler için dayanıksız ve kullanışsız gibi söylentiler dönse de, söylentilerin tam aksine prefabrik ev normal bir beton bina kadar sağlamdır ve uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu yapıların sağlam olması ve uzun yıllar dayanıklı kalmasının ana sebebi üretiminde kullanılan malzemelerdir. Kullanılan bu üretim malzemeleri öncelikle çevre dostudur ve TSE standartlarına göre üretilmektedir. İnsanları sağlamlığı konusunda şüpheye düşüren unsur ise bu yapıların sunmuş oldukları fiyatlardır ve hemen hemen her bütçeye hitap etmesidir. Bu durum, insanları farklı düşünmeye yönlendirmektedir. Üretim Maliyetinin düşük olması prefabrik evlerin ömrünü belirlemez, bu evlerin ömrünü belirleyen kesin ve tek unsur üretiminde kullanılan malzemelerdir. Standart üretim malzemeleri ile üretilen bir prefabrik evin ömrü ise çeşitli çevresel şartlara göre değişkenlik göstermekle beraber en az 60 ile 100 yıl arasında değişmektedir.

Prefabrik Evlerin Ömrü Uzatılabilir Mi?

Eğer sizlerde İzmir prefabrik ev üretici fabrikalarından veya başka bir şehirde bulunan üretim fabrikalardan birinden bir prefabrik ev yaptırdıysanız ve evinizin ömrüne ömür katmak istiyorsanız yapacaklarınız çok basit. Her şeyde olduğu gibi düzenli olarak bakımı yapılan (boyanması, duvarların darbe almaması, su basmalarına maruz kalmaması vb.) ve ihtiyaçları ertelenmeden hor kullanılıp zarar verilmeyen bir evin ömrü olumlu yönde sizler için uzamış olacaktır. Yani bunu arabanıza düzenli olarak bakım yaptırmak gibi düşünebilirsiniz. Hor kullanılan ve olması gerektiği gibi kullanılmayan bir araba bile bilindiği gibi sahibini yolda bırakır ve sorunları ardı ardına getirerek oldukça can sıkıcı günler doğurur. Söz konusu neden ile aynı hassasiyet prefabrik evlere gösterildiği taktirde yapının ömrü en az 10 yıl daha uzayabilmektedir. Prefabrik evlerin ömrünün uzaması için yapılacaklar arasından bir diğeri de, kişinin üretimde kullanılacak malzeme kalitesini seçmesidir. Kaliteli malzeme kullanıldığı taktirde olumsuz herhangi bir durum söz konusu olmayacaktır. Bilinmesi gereken bir diğer konu ise, hayata geçecek olan yapının nereye kurulacağıdır. Çünkü bu yapıların ömrü kurulacağı bölgenin iklim şartlarına veya diğer çevresel unsurlarına göre değişkenlik de gösterebilmektedir..

Bugün ki yazımızda sizlere bir prefabrik evin ömrünün ne kadar olduğundan ve hangi şartlar yerine getirilirse ömrünün uzayabileceğinden bahsettik. Yetkili Prefabrik, İzmir prefabrik ev üreticisi olarak üretim hizmeti vermektedir ve sınırsız seçeneği ile çözümler sunmaktadır. Eğer sizlerin de aklında bir yapıya sahip olmak var ise web sitemizde yazılı olan numaralarımız dan veya mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Facebook Sayfamıza Giderek Üretimlerimizden Haberdar Olmak İçin Tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Gönderiler

Aranacak Kelime