Prefabrik Evlerin Yararları Nelerdir?

Prefabrik Evlerin Yararları Nelerdir?

Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda yaşamış olduğu büyük deprem faciası sonrası hayatımıza giren prefabrik ev tabiri, deprem sonrası birçok aileye barınma imkanı sunmuştur ve o dönem hızlı çözümler sunarak yaşam alanı olarak adlandırılmaya başlamıştır. İlk etapta depreme dayanıklılığı ile ön plana çıkan bu yapılar için ilerleyen yıllarda da bir çok alternatif model ortaya çıkarılmıştır ve bağ bahçe evi, yazlık, kamp alanlarında yaşam alanı gibi hayatı kapsayan temel yerlerde de ön plana çıkmaya başlamıştır. Özellikle büyük şehirleri kaplayan yüksek katlı beton binalar çoğu insanı bunaltmış, ve buna dayalı olarak kendilerine uzak ve dağlık alanlarda arazi alan insanlar dağ evlerinde rahat bir yaşam amaçlamaya başlamıştır. Ancak, betonarme evlerin fiyatlarının çok pahalı olması ve tamamlanma süresinin uzun olması, insanları direkt olarak prefabrik ev almaya yönlendirmeye başlamıştır. Prefabrik yapıların fiyatının daha ekonomik olması ve kurulum süresinin kısa olmasından ziyade estetik bir görünüme sahip olması ve betonarme bir ev kadar konforlu olması da günümüzde bu kadar çok tercih edilmesine sebebiyet vermiştir.

Günümüzde aktif olarak değişik model ve şekiller ile geliştirilmeye devam eden prefabrik evler, kolay taşınabilen ve ses-ısı izolasyonu rahatlıkla sağlanabilen dayanıklı yapılar olarak hayatımızda yer almaktadır. Betonarme bir evden çok çok daha uygun olan fiyatları bu yapıların tek katlı veya iki katlı villa tipi lüks görünümlü bir prefabrik ev yaşam alanı olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Öte yandan, bu evlerin üretim aşamasında iyi bir markaya sahip ve kaliteli üretim malzemeleri kullanıldığında uzun yıllar boyunca (en az 50 yıl) içerisinde oturma imkanı bulunmaktadır. Az bir maliyet ile deprem korkusu bulunmadan güvenli, rahat ve konforlu bir şekilde yaşamak prefabrik ev yaptırmayı düşünen bireylerin ortak düşünceleri arasında yer almaktadır. Ayrıca, kışın soğuk veya yazın sıcak olması gibi problemlerin de sağlam bir yalıtım sayesinde rahatça önüne geçilebilmektedir ve bu da prefabrik evleri betonarme bir evden farksız yapmaktadır.

Bir prefabrik ev yaptırmayı düşünüyorsanız ilk olarak beklentilerinizin neler olduğunu belirlemelisiniz ve beklentilerinizi belirlediğiniz taktirde isteklerinizi karşılıyor ise mutlu ve sorunsuz bir şekilde uzun yıllar boyunca içerisinde yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Prefabrik evleri İzmir prefabrik ev üreticilerinden yada ikinci el satan bireylerden rahatlıkla alabilirsiniz. Ancak, imkanınız var ise bu yapıyı sıfırdan bir üretici firmaya yaptırmanız en mantıklısı olacaktır. Tüm tasarımını ve içerisinde neler barındıracağını da kendiniz belirleyebilirsiniz. Şayet imkanınız yetmiyor ise ve ikinci el olarak sahip olursanız ise sonradan eklemeleri de rahatlıkla yapabilirsiniz. Örneğin, evin iç ve dış rengini değiştirebilirsiniz, ekstra olarak yeni alanlar yaratabilirsiniz, üzerine kat çıkabilirsiniz, temel yerlerin (mutfak, banyo, tuvalet) alanlarını değiştirebilirsiniz. Ancak tekrar hatırlatalım, bu yapıya sıfırdan yaptırarak sahip olmanız sizin yararınıza olacaktır. Çünkü ikinci el yapılarda sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Prefabrik evler, ucuz ve ekonomik olması, depreme ve diğer doğa olaylarına karşı dayanıklı olması, rahatlıkla başka alana transfer edilebilmesi ve sonradan eklemeler yapılabilmesi gibi büyük yararlar sunmaktadır. Eğer sizlerin de bu yapıya sahip olma düşünceniz var ise az önce de dediğimiz gibi İzmir prefabrik ev üretici firmalarından veya diğer firmalardan bu yapılara sahip olabilirsiniz.

Facebook Sayfamıza Giderek Üretimlerimizden Haberdar Olmak İçin Tıklayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Gönderiler

Aranacak Kelime